Obsah
METODIKA AUTOREGULAČNÍHO PROGRAMU
Nabídka cvičení na domácnosti a kruhových tréninků vychází z cílů služby přijatelným způsobem ventilovat hromadící se tělesné i psychické napětí. V první fázi si uživatel osvojuje nástroje regulace silných emocí (specifické cviky), následně trénuje jejich používání v exponovaných situacích. Po této fázi uživatel postupně přebírá odpovědnost za své chování. Program v dlouhodobém horizontu rozvíjí schopnost uživatelů samostatně regulovat vlastní chování, je účinným preventivním opatřením použití restriktivních strategií (použití opatření omezující pohyb osob).
Další benefity autoregulačního cvičení
Pravidelné cvičení, ať už formou kruhového tréninku nebo vybraných jednotlivých cviků, uživatelům pomáhá regulovat jejich emoce (zejména vztek, napětí, úzkost, stres), zlepšuje kvalitu jejich spánku, zvyšuje odolnost na stresové situace, pomáhá zlepšovat paměť i jiné kognitivní funkce a celkově zlepšuje tělesný i duševní komfort uživatelů a zároveň posiluje jejich fyzickou zdatnost.
Cílová skupina
Účastnit programu se mohou všichni uživatelé. Program nabízí službukonající průvodce na základě všímavého pozorování vzniku nebo rozvoje nežádoucího/ohrožujícího chování uživatelů.
Předpokladem pro realizaci programu je individuální přizpůsobení formy cvičení konkrétnímu jedinci – zejména dle jeho psychického a duševního stavu, schopnostem vykonat dané cviky správně a s přihlédnutím k možným předchozím či následujícím fyzicky náročným činnostem (pracovní terapie, atd.).
Příprava na autoregulační cvičení
Úkolem průvodce je využít k nácvikům klidnou atmosféru v domácnosti. Cílem je vzbudit zájem uživatelů, inspirovat vlastním příkladem, motivovat.
Cvičení probíhá formou výběru a nácviku jednoho či více cviků odpovídajících možnostem a potřebám konkrétního uživatele.
Obvyklá nabídka cviků:
➔ leh-sedy na lavici nebo na zemi,
➔ dřepy s oporou či bez,
➔ kliky,
➔ údery do lapy nebo boxovacího panáka.
Variabilita provedení odpovídá konkrétním možnostem konkrétního jedince.
Cíl
Příprava uživatele na krizové situace – technické zvládnutí konkrétních cviků. Zvyšování kompetencí uživatele zvládat vlastní agresivitu.
Speciální rizika
Nesprávný nácvik cviku. Poškození zdraví uživatele v důsledku špatného provedení cviku.
Pravidla a povinnosti
Garant odpovídá za pravidelné průběžné školení a kontrola správnosti provádění jednotlivých cviků. Dále je povinen konzultovat nabídku cviků s fyzioterapeutem a zdravotnicí domácnosti.
Program probíhá za přítomnosti průvodce, který kontroluje správnost prováděných cviků, předchází riziku možného zranění a sleduje odezvu uživatelů, na základě které určuje délku a intenzitu cvičení.
Službukonající průvodce je povinen před cvičením zkontrolovat technický stav cvičebních pomůcek.
Ventilace vnitřního napětí uživatele (předcházení či následné opatření po krizové situaci), zvyšování psychické i fyzické odolnosti.
Autoregulační cvičení v domácnosti
Úkolem průvodce je motivovat uživatele k použití naučeného výběru cviků v krizové situaci. Průvodce před zahájením cvičení zohledňuje prostor domácnosti.
Cíl
Snížení napětí uživatele. Náhrada destruktivních forem vyjádření agresivity (např. sebepoškozování) konstruktivními (provedení cviků).
Speciální rizika
Poškození zdraví uživatele v důsledku špatného provedení cviku.
Pravidla a povinnosti
Všímavost průvodce ke změnám psychického stavu uživatelů. Průvodce provázející uživatele použitím autoregulačních technik je po celou dobu v krizovém režimu – tzn. připraven reagovat na eskalaci situace.
Pokud uživatel přijme díl odpovědnosti za své chování – začne cvičit – průvodce dle svých možností fixuje dovednost poskytnutím pozitivní zpětné vazby. Službukonající průvodce dle možností před cvičením zkontroluje technický stav cvičebních pomůcek.
Závěrečná stabilizace uživatele … ukotvení ve vztahu, orientace v nově vzniklé situaci, emocích.
Kruhový trénink
Kruhový trénink je pokročilá varianta regulace vlastního chování představující žádoucí úpravu životního stylu uživatele. Má formu intervalové preventivní autoregulace. Uživatel může požádat o podporu průvodce nad rámec nasmlouvaného intervalu, nejedná se však o náhradu domluvených tréninků.
Cílová skupina
Předpokladem k zapojení do programu je schopnost uživatele technicky správně používat autoregulační cvičení v krizových situacích. Zapojení do programu navrhuje KeyP a schvaluje garant programu.
Obvyklá podoba tréninku:
➔ údery rukou do lapy (1–5min),
➔ leh–sedy (25x),
➔ dřepy (25x),
➔ kliky (10x),
➔ prkno (30 vteřin).
Cíl
Příležitost žít nezávislejším způsobem života. Pravidelná ventilace vnitřního napětí uživatelů (prevence krizových situací, prevence používání restriktivních opatření).
Speciální rizika
Úraz.
Pravidla a povinnosti
Program probíhá za přítomnosti průvodce. Průvodce je povinen aktivně sledovat průběh cvičení, motivuje ke správnému provádění cviků, povzbuzuje výkon uživatelů.
Závěrečná stabilizace uživatele … ukotvení ve vztahu, orientace v nově vzniklé situaci, emocích.